ZŠ Janovice nad Úhlavou : POZNÁVACÍ ZÁJEZD ANGLIE - KVĚTEN 2019

Masarykova základní škola Janovice nad Úhlavou okres Klatovy - škola pro každého
ZŠ Janovice nad Úhlavou
Masarykova základní škola Janovice nad Úhlavou okres Klatovy - škola pro každého
Masarykova základní škola Janovice nad Úhlavou okres Klatovy - škola pro každého
ZŠ Janovice nad Úhlavou
Masarykova základní škola Janovice nad Úhlavou okres Klatovy - škola pro každého
ZŠ Janovice nad Úhlavou
Rohozenská 225
340 21 Janovice nad Úhlavou
Tel.: 376 392 220
E-mail: reditel@zsjanovice.cz
ID datové schránky: s4rkjcm
Podrobné kontakty

NEPŘEHLÉDNĚTE

CO NÁS ČEKÁ?

Nezapomeňte se podívat, na co se můžeme těšit v měsíci ČERVNU.

Poznávací zájezd Anglie - květen 2019

Dne 8. května jsme se my – 8.A a deváťáci - shlukli před školou, abychom vyčkali příjezdu dvoupatrového autobusu. Pohodlně jsme se usadili, zamávali matkám a s pocitem vojáků odjíždějících na frontu jsme debatovali o nadcházejících zážitcích, které nás čekaly. Po několika hodinách a po průjezdu několika evropskými zeměmi jsme dorazili až k Eurotunelu – respektive k jeho francouzské části. Podali jsme pasy, poprvé jsme použili angličtinu a s údivem sledovali, jak náš „dvoupatrák“ pomalu, ale jistě vjíždí do plechového vagónu, o jehož stabilitě jsme silně pochybovali.

Pozorujíc vycházející slunce a poslouchajíc písničky, najednou kde nic tu nic je tu předměstí Londýna. Ještě než vzbudím své spolucestující slovy „Kámo, Londýn“, zvěčním jejich tupě vypadající spící tváře na fotografii. Poté už jen sledujeme v dálce se rýsující obrysy mrakodrapů. O pár desítek minut se náš autobus zastaví a my vystupujeme. „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro 8.A,“ dlím, když se mé podrážky poprvé setkávají s londýnským chodníkem. Následujících pět minut jsme oplakávali zdřevěnělé nožičky a pak jsme se vydali na pěší okruh za pamětihodnostmi Londýna. Obešli jsme sloup s trefným názvem Monument, zhlédli jsme pevnost Tower a obdivovali přilehlý most Tower Bridge, a až když jsme shlíželi na Londýn shora z ochozu katedrály sv. Pavla, tak jsme poprvé zažili typické britské podnebí. To jsme ještě netušili, co nás čeká. Po procházce Londýnem jsme se nasardinkovali do autobusu, s napětím vyčkávali na ubytování v anglických rodinách a připravovali jsme si proslov v angličtině, ve kterém budeme opěvovat naši domovinu.

Po vydatné anglické snídani jsme zaspali a málem jsme prošvihli odjezd do Stratfordu – rodiště Williama Shakespeara. Když jsme se dosti nabažili citátů typu: Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jsou jenom herci, zamířili jsme do Warwicku, kde jsme zhlédli nejen interiéry a exteriéry překrásného středověkého hradu, ale i show, při kterém nám nad hlavami přelétl nespočet dravých ptáků. Následoval návrat do Oxfordu, ale tentokrát ne do rodin, ale na obdivování historických domů a univerzitních budov a poté znovushledání s našimi adoptivními rodinami.

Na čtvrtý den se většina účastníků zájezdu těšila nejvíce. Když jsme absolvovali exkurzi katedrály v Salisbury, vydali jsme se obdivovat obkrouhlý shluk megalitických šutrů, které při slunovratu údajně seskupí paprsky světla na introvertní kámen postávající opodál. Cestou do Westbury jsem koutkem oka zahlédl křídového koně vytesaného do skály, po čemž naše cesta směřovala do lázeňského města Bath.

Předposlední den naší výpravy jsme „po anglicku“ opustili naši rodinu a naše kroky směřovaly do autobusu, se kterým jsme dojeli až do Windsoru, kde jsme se zúčastnili prohlídky překrásného hradu a poté opět do Londýna. Nemohli bychom vynechat Buckinghamský palác, Westminster Abbey či snad Big Ben, na nějž nebyl hezký pohled, jelikož se stydlivě schovával za lešením. Krásný ptačí pohled na jedno z největších a nejpopulárnějších měst na zeměkouli se nám naskytl na legendárním Londýnském oku, které bylo jednou z posledních zastávek naší výpravy. Jako pomyslnou třešničkou na dortu bylo proslulé „China town“, kde jsme naši výpravu zakončili pořádnou žranicí v čínské restauraci ve stylu švédského stolu.

Poté následovala dvacetihodinová cesta do rodné krajiny, která by byla jen pouhou cestou, kdybychom na dálnici nesrazili holuba a kdybych se nestal hrdým držitelem světového rekordu. Dámy a pánové! Já, pouhopouhý smrtelník Jakub Trefanec, žijící prostý a periodický život v zapadlé vesničce na západě Čech, jsem se zapsal nezapomenutelně do dějin činem takovýmto. Jsem prvním člověkem kráčejícím na této planetě, který tancoval kozáčka v Eurotunelu a mezitím pojídal sušeného cvrčka obohaceného o proteiny a vitamín B.

Přivítání s rodinami bylo milé, milejší než jsem předpokládal. Výlet do Anglie jsem si nadmíru užil a mohu ho všem jen vřele doporučit.

(pozn. Nepatrně jsem zkrátila. Zdravíčko! V.K.)

 

 

 

 

 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ